Lupa do czytania – gadżet dla seniora

lupa dla seniora

Każdy wiek człowieka ma swoje dobre oraz gorsze strony. I tak jest również z wiekiem senioralnym. Z biegiem czasu mimo, iż staramy się oraz podejmujemy nieustanne próby walki z czasem oraz z czynnikami biologicznymi, jakie zachodzą w ludzkim organizmie pewnych rezultatów nie jesteśmy w stanie zatrzymać, co najwyżej w pewnym stopniu opóźnić.

Nie zmienia to faktu, że warto o siebie dbać oraz próbować swoich sił pomimo starszego wieku ponieważ nieustanny rozwój umysłowy oraz fizyczny a także dbałość o atrakcyjność wydłuża oraz zwiększa szansę na pozostanie jak najdłuższy czas sprawnym. Kwestia ta dotyczy również istoty wzroku. Z czasem wiek człowieka się pogarsza w rezultacie jest on zmuszony do noszenia okularów lub soczewek a żeby skorygować wadę oczu i móc nadal normalnie funkcjonować. Niemniej jednak często dolegliwość ta prowadzi do zniechęcenia nawet najbardziej zagorzałych czytelników literatury, prasy czy korzystanie z innych źródeł wiedzy. Dzieje się tak ponieważ to co dotychczas przynosiło im przyjemność staje się dla seniorów źródłem zmęczenia oraz zniesmaczenia. Często pomimo okularów dotychczasowe hobby czytania książek jest dla seniorem powodem do frustracji przez co przestają wykonywać te czynności a dotychczasowa literatura staje się zajęciem, z którym się zmagają oraz jest dla nich niezwykle wyczerpujące.

Lupa do czytania

Z tego powodu na pomoc seniorom, producenci wprowadzi na rynek lupę do czytania, która ma za zadanie ułatwić życie starszej osobie oraz nakłaniać do nierezygnowania z dotychczasowego hobby oraz znacznie usprawniać codzienne funkcjonowanie. Rożnicą jaka występuje między jej istnieniem a posiadaniem zwyczajnych okularów jest fakt, że wyróżnia się jej kilka rodzaje takie jak lupa kieszonkowa czy też szkiełko powiększające które można dostosować do potrzeb seniorów. Jednym z godnych polecenia jakie aktualnie występują w sprzedaży na rynku są lupy kieszonkowe, których zaletą jest łatwość przechowywania bo jak sama nazwa mówi, można schować taką lupę do kieszonki. Nie mniej jednak to jedna z powierzchownych zalet kieszonkowej lupy, bowiem istotą tego przedmiotu jest znaczna łatwość podczas odczytywania liter bądź też innych często na pozór niewidocznych słów. Jednakże podczas użycia lupy dotychczasowe zamazane bądź też niedostrzegalne wręcz znaki stają się zauważalne. Co więcej możliwe jest dalsze kontynuowanie czytelnictwa przez seniorów którego tak często zaprzestają właśnie z powodu pogarszającego się wzroku. Jednym z przykładów lupy kieszonkowej, którą seniorzy sobie cenią oraz chwalą podczas codziennego użytkowania jest Lupa Levenhuk Zeno Gem M5.

lupa Levenhuk Zeno Gem M5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jej zadaniem jest powiększenie o wielkości 40x dzięki któremu możliwe jest dostrzeżenie najmniejszych literek bez względu na rodzaj oraz wielkość użytej czcionki w tekście. Urządzenie to ma sprytnie wbudowane dwie diody,które rozświetlają czytany przez seniora tekst. Oprócz tego duża zaletą powyżej wymienionej lupu, która dzięki temu zajmuje wysokie miejsce wśród urządzeń wybieranych przez seniorów jest właśnie jej poręczność. Lupa jest pokryta plastikowym tworzywem połączonym z metalowymi elementami. Zasilana na wymienne baterie. Niemniej jednak największym zaskoczeniem jest cena lupy której koszt wynosi w granicach 20zł. Zatem poręczne jakże przydatne urządzenie w życiu seniorów w zaskakująco niskiej cenie.

Ekrany powiększające

Innym urządzeniem pomocnym w wadach wzroku wśród seniorów są ekrany powiększające, charakteryzujące się różnymi wielkościami ponieważ dostępne są również w rozmiarze poręcznym do dłoni które dodatkowo posiada nóżki aby mogło swobodnie stać a także dostępne są w większych rozmiarach takich jak A4 oraz A5, zatem wszystko zależy od wyboru seniora. Podstawową różnicą jaka występuje między lupą kieszonkową a ekranem powiększającym jest wartość powiększająca bowiem ekran jest w stanie powiększyć powierzchnię tekstu do 300%. Posiada również funkcję podświetlenia LED które dodatkowo wpływa na jakość czytania. Dodatkowym ułatwieniem oraz często wybieranym gadżetem przez seniorów jest wybieranie opcji ze specjalnym paskiem przeznaczonym do zawieszenia na szyi, które ułatwia w znaczny sposób korzystanie. Cena ekranu powiększającego ze względu na większą możliwość powiększenia jest nieco wyższa niemniej jednak nie jest zbyt wygórowana i niedostępna dla seniorów. Zatem zamiast narzekać na swój wzrok oraz rezygnować z dotychczasowych ulubionych czynności zanurzenia się w lekturze warto zastanowić się oraz dokonać wyboru zakupu dodatkowej pomocy dla oczu seniorów.