Jak wybrać biurko do komputera

Wygoda miejsca pracy to warunek niezbędny nie, tylko jeśli chodzi o nasz komfort, ale także w kontekście zdrowia. Jeśli musisz cały dzień siedzieć przy komputerze, to biurko powinno być tak dobrane, aby nie męczyć pleców. Dlatego przy zakupie branych jest pod uwagę wiele kryteriów, od wielkości mebla po kształt.

Podstawowe kryteria

Zanim wybierzesz biurko komputerowe, odpowiedz sobie na trzy podstawowe pytania:

  • Z jakim urządzeniem masz do czynienia – komputerem czy laptopem?
  • Ile jest miejsca w pokoju?
  • Ile wzrostu ma osoba, która będzie siedzieć przy stole?

Aby umieścić monitor na blacie, jego minimalna głębokość powinna wynosić co najmniej 80 cm, w takim przypadku znajdzie się miejsce zarówno na klawiaturę z podkładką pod mysz, jak i na dokumenty. W przypadku laptopa kup modele z blatem o głębokości około 60 cm. Dla pełnej wygody, gdy praca wiąże się z dokumentami, które muszą znaleźć miejsce na blacie, lepiej wybrać meble dłuższe – około 150 cm lub więcej. Jeśli przestrzeń jest niewielka, możesz ograniczyć się do 120 cm, a gdy jest to bardzo mały kącik, będziesz musiał poszukać mebli o niestandardowym kształcie. Przy wyborze modelu brany jest pod uwagę wzrost osoby. Średnio używane są biurka w przedziale 70-80 cm, wtedy plecy pozostają wyprostowane, a ręce leżą wygodnie na blacie stołu. Gdy twoja wysokość jest znacznie wyższa lub niższa od średniej, meble będą musiały zostać dobrane indywidualnie. Alternatywnie pomaga krzesło z regulacją wysokości.

Dodatkowe udogodnienia

Tradycyjne biurko komputerowe jest proste, ale niekiedy powierzchnia pomieszczenia pozwala lub zmusza nas do zastosowania modelu w kształcie litery L i U. Meble narożne pomagają w sytuacjach, gdy trudno znaleźć miejsce do pracy w pokoju. Na przykład do małych mieszkań. Biurko w kształcie litery U to wygodny model z trzema powierzchniami do pracy. Dlatego na blacie znajdzie się miejsce zarówno na papiery, jak i kawę, nie wspominając o komputerze i innych akcesoriach do pracy. Dodatkowe akcesoria zwiększają komfort pracy. Na przykład wygodniej jest umieścić jednostkę systemową na wysuwanej półce. Następnie możesz ją łatwo wysunąć w dowolnym momencie, aby podłączyć słuchawki lub włożyć pamięć USB. Podnóżek to mały, ale znaczący detal. Dzięki niemu wygodniej jest usiąść przy komputerze. Jeśli musisz pracować ze sprzętem biurowym, powinieneś poszukać modelu z dodatkowymi półkami z boku, aby drukarka, skaner i inne urządzenia były pod ręką.

Materiał

Biurka komputerowe są wykonane z płyty wiórowej lub MDF, drewna, metalu, a nawet szkła. Najtańsze, ale stosunkowo mało trwałe są meble z płyty wiórowej i MDF. Drewno przetrwa przez lata, jeśli nie będzie narażone na wilgotność. Jednak takie meble są masywne, ciężkie oraz stosunkowo drogie. Szkło, podobnie jak metal, to stylowe, nowoczesne rozwiązanie, które przyciąga rozsądną ceną i funkcjonalnością. Kupując biurko komputerowe https://meble-bik.pl/pol_m_meble_biurka-150.html, należy zwrócić uwagę na jakość okuć. Rolki, prowadnice i łączniki muszą być wykonane z metalu, a nie tworzywa sztucznego, w przeciwnym razie stół nie wytrzyma zbyt długo obciążeń.

Jak określić rozmiar biurka komputerowego?

Najpierw zmierz przestrzeń w pomieszczeniu, w którym planujesz ustawić biurko. Dzięki temu będziesz wiedzieć, na jakich parametrach musisz się skupić przy wyborze mebli. Oto kilka punktów do rozważenia:

Blat powinien być wystarczająco duży, aby pomieścić monitor, klawiaturę, mysz i lampę biurkową. Głębokość blatu należy dobrać od 60 do 90 cm, dzięki czemu można ustawić się od monitora w odległości około 1 metra. Jest to zalecana bezpieczna odległość robocza. Jeśli monitor znajduje się zbyt blisko oczu, to wpływa to na kondycje naszego wzroku. Wysokość dla modeli standardowych to 75-80 cm. Plecy powinny proste. To uchroni cię przed potencjalnymi problemami z postawą i kręgosłupem w przyszłości. Poszukaj biurek komputerowych z regulacją wysokości. Owszem, są droższe ze względu na skomplikowany mechanizm, ale w każdej chwili pozwolą dopasować mebel do własnych potrzeb. Aby obliczyć optymalną dla siebie wysokość biurka, pomnóż swój wzrost w centymetrach przez 75 i podziel wynik przez 175.