Karta graficzna dla gracza

jaka grafika do gier

Karta graficzna jest jednym z najważniejszych podzespołów komputera. To od niej w dużej mierze zależy jakość i płynność wyświetlanych na ekranie obrazów. O ile w przypadku typowych prac z oprogramowaniem biurowym, czy surfowania po Internecie, jej wysoka jakość nie jest aż tak istotna, o tyle dla miłośników gier komputerowych ma ona kluczowe znaczenie. Jak zatem wybrać wydajną kartę graficzną jednocześnie optymalizując wybór do naszych potrzeb ?

najlepsza karta graficzna
Zastanawiając się nad wyborem konkretnego modelu karty graficznej powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na:
• zastosowany w niej procesor graficzny;
• ilość wbudowanej pamięci RAM;
• użyty system chłodzenia;
• kompatybilność karty z płytą główną naszego komputera.

 

 

Jak wybrać wydajną kartę graficzną ?
Wszystkie te czynniki mają ogromne znaczenie dla sprawności oraz wydajności karty graficznej i to od nich w dużej mierze zależy poziom naszego zadowolenia z jej użytkowania.
Zarówno w przypadku procesora graficznego, jak i pamięci RAM sprawdza się stara zasada, mówiąca o tym, że „im więcej, tym lepiej”. Procesor, który odpowiada za jakość wyświetlania grafiki i wydajność całej karty, będzie zatem tym lepszy, im więcej rdzeni będzie posiadał i im większą częstotliwością taktowania będzie się charakteryzował. Podobnie z pamięcią RAM – im będzie jej więcej, tym lepiej będzie pracować karta. W tym przypadku trzeba jeszcze zwrócić uwagę na rodzaj tej pamięci. Nowsze modele będą zapewniać lepsze przesyłanie informacji, dzięki czemu grafika będzie działać znacznie płynniej. Obecnie możemy wybierać spośród pamięci RAM typu DDR3, GDDR3 oraz GDDR5.

Chłodzenie karty graficznej

Nieco bardziej sytuacja komplikuje się przy układzie chłodzenia, gdyż tu już musimy wziąć pod uwagę nie ilość, a inne czynniki. Układ chłodzenia jest niezwykle ważny dla każdej karty graficznej, gdyż pozwala on na odebranie ciepła emitowanego przez kartę podczas jej pracy. Pamiętać tu należy, że im wydajniejsza karta, tym więcej ciepła emituje. Początkowo ciepło było odprowadzane z karty za pomocą radiatorów, jednak obecnie jest to rozwiązanie mało wydajne i często niewystarczające. Dlatego też najczęściej stosuje się układy złożone z wentylatorów połączonych z radiatorami, bądź chłodzenie za pomocą cieczy (rozwiązanie najlepsze, lecz najdroższe). Jeśli wybrana przez nas karta posiada niewystarczający naszym zdaniem układ chłodzenia, możemy doposażyć go w dodatkowe elementy chłodzące.

Kompatybilność z płytą główną

Ostatnim elementem, na który musimy zwrócić uwagę jest kompatybilność karty z płytą główną. Na nic nam się bowiem nie przyda najwydajniejsza nawet karta, jeśli nie będzie ona odpowiednio współpracować z płytą główną. Jeśli zatem nasz komputer wyposażony jest w starą płytę główną, nie ma sensu inwestować w najnowszą kartę graficzną. W tym miejscu wspomnieć też należy o odpowiednim zasilaczu – jeśli będzie on za słaby, karta graficzna nie otrzyma tyle mocy, ile potrzebuje.

budowa karty graficznej

 

Rozpoznanie czynników decydujących o wydajności karty graficznej to jednak nie wszystko. Trzeba również zastanowić się, do jakich zastosowań będziemy wykorzystywać komputer, a co za tym idzie – kartę graficzną. Jeśli bowiem zamierzamy jedynie surfować po Internecie, korzystać z pakietu biurowego, czy oglądać filmy, nie ma sensu inwestować w najlepsze, najbardziej wydajne podzespoły.

Karty graficzne generalnie podzielić możemy na trzy główne grupy:

  1. podzespoły standardowe, które przeznaczone są do typowych prac biurowych, przeglądania Internetu oraz korzystania z multimediów – są one zdecydowanie najtańsze (w cenie do około 300 zł), pracują cicho i nie generują dużego poboru energii;
  2. podzespoły wydajne, zapewniające odpowiedni komfort oglądania filmów i innych multimediów, a także pozwalające na sporadyczne korzystanie z gier komputerowych – są droższe od modeli tradycyjnych (kosztują od 400 do 800 zł), potrzebują od nich więcej energii i pracują nieco głośniej;
  3. podzespoły przeznaczone dla graczy, które są zdecydowanie najdroższe (kosztują ponad 1000 zł), jednak zapewniają odpowiednią jakość grafiki w grach dzięki wielordzeniowym procesorom i dużej ilości pamięci RAM. Przed zakupem karty graficznej powinniśmy zatem zastanowić się, w której grupie użytkowników się znajdujemy i jaka karta w związku z tym będzie dla nas najodpowiedniejszym wyborem.

One Comment

  1. Właśnie planuje zakup laptopa z ekranem dotykowym i wybór jest trudny. Dzięki za porady przydadzą się.

Comments are closed.