Zapewnienie odpowiednio wydajnego chłodzenia to w komputerze jedna z podstawowych kwestii. Pracujące podzespoły wytwarzają bowiem duże ilości ciepła, które, jeśli nie będzie skutecznie odprowadzane, może doprowadzić do przegrzania komputera, a w konsekwencji – jego awarii i uszkodzenia. Warto zatem zastanowić się, jak możemy pomóc naszemu komputerowi w tym procesie, by móc cieszyć się sprawnością urządzenia przez długi czas. Dziś przedstawimy Wam kilka prostych zabiegów, które w znaczący sposób mogą przyczynić się do sprawniejszej pracy układu chłodzenia w komputerze stacjonarnym.
Pomysły na poprawę chłodzenia w komputerze
Na początek warto przyjrzeć się aranżacji okablowania wewnątrz obudowy komputera. Na pierwszy rzut oka wydawać by się to mogło mało istotne, jednak w rzeczywistości może mieć istotny wpływ na skuteczność odprowadzania ciepła. Jeśli kable będą zabierać za dużo miejsca i będą rozmieszczone w sposób nieuporządkowany, mogą znacznie utrudnić ten proces. Warto zatem zwrócić uwagę na systemy aranżacji okablowania, które pozwalają na ich odpowiednie umiejscowienie i ułożenie. Niektóre dostępne na rynku obudowy posiadają specjalne przestrzenie, w których można „ukryć” część okablowania. Pomocne będą również z pewnością opaski zaciskowe pozwalające na „ujarzmienie” przewodów.
Jak skutecznie odprowadzać ciepło
Następnym krokiem, który możemy podjąć, by zwiększyć efektywność odprowadzania ciepła, jest modyfikacja standardowych układów chłodzenia podzespołów. Możemy albo wymienić niektóre elementy chłodzenia na bardziej wydajne, albo do już działających dodać kolejne, które wspomogą ich pracę. Dobrym pomysłem może się tu zatem okazać zakup wentylatorów chłodzących dyski twarde i pamięć RAM, radiatorów do chłodzenia pamięci RAM umieszczanych na kościach pamięci, czy dodatkowych wentylatorów montowanych na obudowie komputera, a odpowiedzialnych za sprawniejszą cyrkulację powietrza do i z wnętrza jednostki. Taki „tunning” układu chłodzenia jest jednak sprawą opcjonalną, i jeśli widzimy, że nasz standardowy układ chłodzenia jest wystarczający, nie ma konieczności jego stosowania.
Czyszczenie wentylatora
Zupełnie inaczej sprawa wygląda z trzecią wskazówką, czyli regularnym czyszczeniem komputera. Jest to krok niezbędny do sprawnego działania sprzętu i należy go wykonywać niezależnie od tego, jak bardzo „wypasiony” system chłodzenia został zaaplikowany naszemu komputerowi. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ podczas pracy komputera w procesie cyrkulacji powietrza do wnętrza urządzenia dostają się spore ilości kurzu, który następnie osiada na podzespołach. Utrudnia on pracę wiatraków i innych elementów chłodzenia, przez co nie są one w stanie odpowiednio wykonywać swojego zadania, co prowadzi do zwiększenia temperatury procesora i innych podzespołów. Nawet jeśli wyposażyliśmy obudowę komputera w filtry przeciwkurzowe, nie są one w stanie w 100 procentach zapobiec dostawaniu się kurzu do sprzętu. Dlatego też należy regularnie czyścić wnętrze komputera, stosując w tym celu np. sprężone powietrze, za pomocą którego „wydmuchamy” kurz z urządzenia.
Zadbanie o efektywną pracę układu chłodzenia komputera leży w naszym najlepiej pojętym interesie. Pozwoli nam na uniknięcie wielu problemów spowodowanych przegrzewaniem się sprzętu i zapewni odpowiedni komfort korzystania z urządzenia.