W dzisiejszych czasach bez Internetu jak bez jednej ręki, dlatego też kiedy dojdzie do problemów z siecią bezprzewodową na laptopie, dopada nas frustracja i chcemy za wszelką cenę szybciutko naprawić usterkę. Niestety wielu użytkowników nie zawsze wie, że najprostsze metody są najlepsze, kombinują i doprowadzają do jeszcze większych problemów. Warto zaznajomić się z najczęstszymi problemami z siecią WiFi.
Wyłączony router
Może to brzmi śmiesznie, ale z roztargnienia można zapomnieć o podstawowej czynności, która uruchomi naszą sieć bezprzewodową – włączenie routera WiFi. Dlatego też, zanim zaczniemy wyrywać sobie włosy z głowy, sprawdźmy czy nasze urządzenie jest włączone. Jeśli urządzenie nie działa, a jest zasilane poprzez skrętkę, sprawdźmy dokładnie, czy kabel nie jest skręcony lub nie wyszedł z gniazda. Zdarzały się sytuacje, gdzie takie „drobne usterki” miały miejsce.
Wyłączona karta WiFi
Sytuacja, w której spotkamy się z wyłączoną kartą bezprzewodową z pewnością wystąpi częściej. Pierwszą czynnością jaką należy zrobić w takiej sytuacji jest sprawdzenie statusu ikonki w zasobniku systemowym. Jeżeli ikonka przybrała postać czerwonego znaku, może to nam zasugerować niedostępną bądź wyłączoną kartę WiFi.
Aby naprawić problem, w przypadku systemu operacyjnego Windows 10 wystarczy wpisać w menu: Ustawienia, następnie przejść do ustawień systemu Microsoft Windows 10, po czym wybrać opcję Sieć i Internet, następnie musimy przejść na zakładkę Wi-Fi i przeskrolować zawartość prawej części okna do momentu, w którym znajdziemy opcję Zmień opcje karty – wybieramy ją.
W kolejnym kroku, w oknie Połączenia sieciowe przy karcie bezprzewodowej powinna być informacja, że połączenie jest Wyłączone. Klikamy prawym przyciskiem myszy na połączeniu i z poziomu menu wybieramy pierwszą od góry opcję „Włącz”. Po wykonaniu tej czynności karta sieci WiFi powinna być sprawna i sama połączy się z preferowaną siecią. Oczywiście automatyczne łączenie nastąpi tylko, gdy użytkownik już wcześniej łączył się z tą siecią i zaznaczył opcję auto-połączenia gdy sieć jest w zasięgu.
Błąd sterownika karty WiFi
Trzecią sytuacją jest błąd sterownika karty bezprzewodowej, który uniemożliwia funkcjonowanie karty WiFi. Taka sytuacja najczęściej występuje, gdy dojdzie do aktualizacji sterowników lub systemu operacyjnego, zwykle po skorzystaniu z funkcji Windows Update, choć to nie jest regułą, ponieważ gdy użytkownik sam zaktualizuje sterowniki do nowszej wersji takie problemy również obserwowano i zgłaszano na forach. Bez względu na faktyczną przyczynę problemu, aby rozwiązać ów usterkę należy odinstalować aktualny sterownik poprzez Panel sterowania, a następnie zainstalować oryginalny sterownik dostarczony wraz z laptopem.
Jeśli nie posiadamy na stanie takiego sterownika, musimy udać się na stronę producenta laptopa, odszukać konkretny model laptopa i wersję systemu, a następnie pobrać sterownik i zainstalować. Cała procedura jest bardzo prosta. Na koniec należy zrestartować laptop. Po wznowieniu pracy sprawdzamy czy karta WiFi działa. W większości przypadków powinna już funkcjonować prawidłowo. Jeżeli jednak wciąż masz problemy z WiFi warto zapoznać się z tym poradnikiem, który omawia kilka innych przykładów oraz pozwala przeprowadzić pełną diagnostykę sieci bezprzewodowej, z użyciem dodatkowego oprogramowania.