Laptop najczęstsze naprawy zgłaszane w serwisie

naprawa komputerów w domu

Sprzęt komputerowy, zwłaszcza laptopy ulegają dość częstym awariom, zwłaszcza w przeciągu pierwszych trzech lat użytkowania. Warto pamiętać, że nie wszystkie przypadki okazują się na tyle poważne, że potrzeba jest interwencji w profesjonalnym punkcie serwisowym. Niektóre naprawy można wykonać samodzielnie. Jak to zrobić?
W zależności od rodzaju urządzenia komputerowego (czy to komputer stacjonarny, czy laptop lub także notebook) możemy napotkać na różne problemy. Jeśli chcemy własnoręcznie wykonać naprawę niezbędnym będzie posiadanie choć odrobiny umiejętności w tym zakresie.

serwis komputerów i laptopów

Faktem jest, że z jednymi poradzimy sobie bez większych problemów inne zaś będą już wymagały pomocy fachowców. Podpowiadamy w jaki sposób poradzić sobie z najczęściej występującymi problemami komputerów przenośnych:

1. Komputer nie reaguje pomimo prawidłowego uruchomienia urządzenia
Co to znaczy?
Mimo, że nastąpiło włączenie komputera ekran pozostaje czarny. Wielokrotne naciskanie włącznika komputer nie reaguje…
Co zrobić?
– sprawdzić źródła zasilania oraz baterie/akumulator laptopa
– sprawdzić reakcję komputera na włączanie go, czy np. słychać dźwięk jego pracy
-sprawdzić czy wszelkiego rodzaju diody w tym diody elektroluminescencyjne świecą się
– zaleca się podłączenie monitora do gniazda VGA lub HDMI w celu sprawdzenia odpowiedniego działania karty graficznej.
Jeśli zewnętrzny monitor pozostaje czarny a komputer w dalszym ciągu nie odpowiada prawdopodobnie oznacza to awarię karty graficznej. Z tego rodzaju problemem najlepiej udać się do profesjonalnego punktu serwisowego.
Jeśli jednak zewnętrzny monitor działa wystarczające może się okazać skontrolowanie Panelu sterowania Windows, czy nie został wyłączony ekran wewnętrzny a uaktywniony zamiast niego monitor zewnętrzny. Ponadto zakłócenia mogą również dotyczyć braku styku lub złamanie kabla. Inną przyczyną może być np., poluzowanie wtyczek w kablu pomiędzy ekranem a płytą główną. Aby to sprawdzić należy otworzyć obudowę urządzenia; z lewej strony pokrywy powinien znajdować się kabel do płyty głównej.
Jeśli żadne opisane wyżej czynności nie przyniosą rezultatu należy zgłosić się do punktu serwisowego.

2. Akumulator nie daje się ładować
Co to znaczy?
Bateria jest elementem, który zużywa się szybciej dość szybko. W związku z tym należy podjąć odpowiednie działania aby bateria, która jest nowa nie odmawiała posłuszeństwa. Co jeśli nie udało nam się temu zapobiec?
Co zrobić?
Wszystko zależy od różnych elementów, które towarzyszom owemu problemowi.
– nagła awaria baterii, która może być spowodowana dwojakimi sytuacjami: albo została uszkodzona albo jedynie zabrudzona. Bardzo możliwe, że wystarczającym może okazać się jedynie przeczyszczenie styków w baterii i w komputerze. Inną opcją może być np. wypróbowanie czy dana bateria działa na innym urządzeniu, wówczas możemy mieć pewność (jeśli bateria będzie się normalnie ładować), że awaria leży po stronie akumulatora.
Ważne!!! Należy korzystać z oryginalnego zasilacza do danego urządzenia.
Problem może również leżeć po stronie zasilacza. Niezbędnym jest więc wyjęcie akumulatora a laptop uruchomić na zasilaniu z gniazda. Jeśli komputer nie zadziała problem może wiązać się bezpośrednio z uszkodzeniem zasilacza. Inna przyczyna może okazać się uszkodzenie podzespołów laptopa a to z kolei wiąże się z kosztowną wymianą płyty głównej. Czy warto? Tą kwestię dobrze przedyskutować z ekspertem w serwisie.

3. Niespodziewane i nagłe wyłączanie się laptopa
Co to znaczy?
Laptop, który jeszcze chwilę wcześniej procował normalnie i bez zarzutów nagle się wyłącza i pojawia się czarny ekran…
Co zrobić?
Najczęstszym problemem w takim wypadku zdaje się być przegrzanie procesora. Aby się o tym przekonać wystarczy sprawdzić, czy spodnia ściana naszego laptopa jest gorąca; jeśli tak mamy zdiagnozowany problem. Przyczyną takiego stanu rzeczy może okazać się np. zgromadzenie dużej ilości kurzu w wentylatorze co zdecydowanie utrudnia skuteczność schładzania. Jak sobie z tym poradzić? Wystarczy przyłożyć ssawkę odkurzacza domowego do otworu wentylacyjnego (pamiętajmy jednak by ustawić minimalną moc ssania). Inną metoda jest rozkręcenie obudowy i wyczyszczenie wentylatora przy pomocy patyczków higienicznych.

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published